“Balkan Turları”

  • Tur Adı: Balkan Turları
    Ülke: Yunanistan, Makedonya, Hırvatistan, Bosna Hersek, Sırbistan, Arnavutluk, Bulgaristan, Kosova, Karadağ
    Ulaşım: Lüks otobüsler ile…
    Tur Süresi: Aşağıda belirtilen gecelemelere göre tur seçimi yapabilirsiniz.

  • Çıkış şehrine göre tur hareket saatleri değişmektedir. Katılacağınız turun hareket saatleri programlarda yer almaktadır. Lütfen katılacağınız programın kalkış saatlerini dikkate alınız.

  • Otel bilgileri katılacağınız tarihe ve tura göre değişiklik göstermektedir. Lütfen katılmayı düşündüğünüz programlarda belirtilen otel detaylarını dikkate alınız.

  • Çok girişli Schengen vizesi gereklidir. Yeşil Pasaport sahipleri vizeden muaftır.

 

Balkanlar ya da balkan yarımadası, Sırbistan’dan Arnavutluk’a, Makedonya’dan Bosna Hersek’e uzanan ve yaklaşık 505bin metrekarelik bir alanı kapsayan coğrafi ve kültürel bölgedir.
Bölge adını aslen Bulgaristan’ı ikiye bölen sıradağlardan almıştır. Daha önce Bulgaristan’ı batıdan doğuya ikiye ayıran Balkan sıradağları daha sonra tüm bölgenin adını almış ve Balkanlar adı ile anılmaya başlamıştır.
Yaklaşık olarak 49 milyon insanın yaşadığı ön görülen Balkanların bazı bölgelerinde günümüze değin uzanan gelişme sorunu bölgeye karşı halen soru işaretleri oluşmasının başlıca sebeplerindendir.
Balkanlarda 44bin yıllık bir tarihini varlığı bilinmektedir. Homo sapienslerden Antik Yunan’a, Roma İmparatorluğundan Osmanlı İmparatorluğuna balkan savaşlarına kadar birçok kültüre ev sahipliği yapmış ve her kültürden kendine bir pay çıkartabilmeyi bilmiştir Balkanlar.
1.ve 2.balkan Savaşları, 1.ve 2. Dünya Savaşları, Yugoslavya’nın dağılması, Kosova savaşı 19.yy boyunca Balkanların yaşadığı ve önemli sonuçları beraberinde getiren savaşlar olarak kayıtlara geçmiştir.
Günümüzde Macaristan’ın %6,5 ve Türkiye’nin %3 gibi küçük metrekareler ile dahil olduğu düşünülürse 12 ülkeden oluşan Balkanları oluşturan ülkeler; Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Macaristan, Kuzey Makedonya, Sırbistan, Slovenya, Türkiye ve Yunanistan’dır.
Balkanlar çeşitli kültürlerin de bir arada yaşadığı bölgedir. Farklı ülkelerin dilleri ve dinleri bu topraklar üzerinde yaşanmakta ve konuşulmaktadır. İslamiyet, Hristiyanlık (Ortodoks ve Katolik mezhepleri) bölgede yaygın olarak görülen dinlerdir.
Uzun yıllar bir arada yaşayan toplumlar dil olarak ta birbirlerinden oldukça etkilenmişlerdir. Türk, Slav ve Yunan kökenli diller en çok konulan diller olarak öne çıkmaktadır.
Birçok balkan ülkesinde Roma İmparatorluğundan Osmanlı mimarisine kadar birçok tarihi eser halen görülebilmektedir. Türkiye, Bulgaristan, Kuzey Makedonya ve Yunanistan antik çağlardan günümüze birçok kültür mirasını bünyesinde barındıran ülkeler olarak öne çıkmaktadır.
Balkanları ziyaret etmekte sıkıntı yaşanmayacak bir diğer konu ise yeme içme olarak düşünülebilir. Yıllar boyu bir arada yaşayan kültürlerin, birbirinin egemenliği altında kalmış olmanın Balkan mutfağına hatırı sayılır bir etkisi olmuş hatta bazı yemeklerin halen hangi kültürden geldiğine dair ufak ve tatlı kabullenememeler yaşanmaktadır.
Türkiye’den Yunanistan’a giden biri arada ufak farklar olsa da bir döner (gyros) yiyebilir, dolma bulabilir, cacık içebilir. Yine aynı şekilde Kuzey Makedonya’da Köfte, Kuru Fasulye ve Kebap’a rahatlıkla rastlayabilirsiniz.
Kısaca bizden ama bizden ayrı ülkeler diyebiliriz balkanlar için. Yemesi içmesiyle, dili ile dini ile kültürü ve insanları ile bizlerden birini bulabileceğiniz hiç yabancılık çekmeyeceğiniz güzel bir tatil rotası diyebiliriz Balkanlar için…

Aşağıdaki linklerden size uygun olan tarihi seçerek tur programı ve tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Covid-19 Prosedür Bilgilendirmesi:

*Sözkonusu önlem genelgesi, mevcut şartlarda ilan edilen kurallar çerçevesine uygun olarak hazırlanmıştır. İlgili metin, ileri tarihte Sağlık Bakanlığı tarafından ilan edilecek güncel normalleşme bildirileri esasıyla, güncel veya iyileştirilmiş kurallara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir

Dezenfekte Uygulamalarımız

Misafirlerimizin araçlarımıza binişlerinden önce, araçlarımız düzenli olarak dezenfekte edilecek ve turumuz için hazırlanacaktır.
Turlarımızın bitişi ile garaja çekilen tüm araçlarımız, özel ekipler tarafından dezenfekte edilecek ve bir sonra ki turumuz için hazırlanarak kilitli tutulacaktır.
Araçlarımızda ki halılar ve paspasların temizlikleri yapılarak dezenfekte edilmiştir.
Araçlarımızın kapı girişlerine dezenfektan yerleştirilmiştir olup, misafirlerimizin araçlarımıza binişleri esnasında dezenfektan kullanımları kontrol edilecektir.
Kaptanlarımız, turlarımızın hareketinden önce ve turlarımız esnasında mümkün oldukça dezenfektasyon kullanmaları, araç içi hijyen ve temizlik kurallarına uyulmaları hakkında düzenli bilgilendirmeler yapılacaktır.

Sosyal Mesafe Kuralları İle Seyahat

Turlarımız esnasında, tüm misafirlerimizin maske kullanımları kontrol edilecektir.
Oturma düzeni, sosyal mesafe kuralları gereği iki kişilik koltuklar da tek kişi seyahat edecektir.
Turlarımızda ki araçlarımız, koltuk kapasitelerinin %50 doluluk oranında hareket edecektir.
Misafirlerimiz bagajlarını teslim ederken ve teslim alırken sosyal mesafe kurallarına uyulacak, kaptanlarımız misafirlerimiz ile temasta bulunmayacaktır.
Turlarımıza katılacak misafirlerimizden, Hes Kodu istenecektir.

Turlarımızda Kullanılacak Ekipmanlar

Aracımız hareket etmeden önce, tüm misafirlerimizin dijital ateş ölçer ile ateşleri ölçülecek, şüpheli bir durum olmaması halinde araçlara kabul edileceklerdir.
Araçlarımızda ihtiyaç halinde kullanılmak üzere dezenfektan, maske ve eldiven bulundurulacaktır.
Araçlarımızda ki mikrofonlar koruyucu kılıf ile kullanılacaktır.
Turlarımızda görevli, kaptanlarımız ve rehberlerimiz için koruyucu maske, dezenfektan, ve eldiven verilecektir.